Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kadafi: Przerwać ofensywę

Przywódca Libii Muammar Kadafi wezwał grupę kontaktową, która we wtorek ma zebrać się w Londynie, by zakończyła "barbarzyńską ofensywę" przeciwko jego krajowi.

"Wstrzymajcie waszą barbarzyńską i niesprawiedliwą ofensywę przeciwko Libii" - zaapelował libijski przywódca w posłaniu opublikowanym przez oficjalną agencję Jana.

"Zostawcie Libię Libijczykom. Jesteście w trakcie przeprowadzania eksterminacji ludzi, którzy są bezpieczni, i niszczenia kraju, który się rozwija" - głosi tekst posłania.

Od połowy lutego siły reżimu Kadafiego usiłują stłumić antyrządowe powstanie zbrojne.

We wtorek w Londynie po raz pierwszy ma dojść do spotkania grupy kontaktowej w sprawie Libii. Skupiające ok. 40 państw gremium ma omówić perspektywy rozwiązania kryzysu libijskiego, w tym kwestie politycznego kierowania operacjami wojskowymi oraz transformacji politycznej w samej Libii.

Według Białego Domu, londyńskie spotkanie będzie poświęcone w dużej części sytuacji politycznej już po ustąpieniu Kadafiego.

Zgodnie z niedzielnymi ustaleniami, NATO przejmuje we wtorek dowództwo nad wszystkimi operacjami wojskowymi w Libii, łącznie z atakami z powietrza w celu ochrony ludności cywilnej.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama