Nowy numer 43/2020 Archiwum

AI: Obława na przeciwników Kadafiego

Rząd Muammara Kadafiego zatrzymuje blogerów, dziennikarzy, domniemanych rebeliantów, a nawet nastoletnich uczestników protestów w celu powstrzymania rewolucji w Libii - wynika z raportu Amnesty International (AI) opublikowanego w poniedziałek.

Pracownicy AI udokumentowali 30 przypadków osób, które zaginęły bez wieści we wschodniej Libii. Organizacja obawia się, że są przetrzymywane w twierdzach sił Kadafiego.

"Mamy do czynienia z osaczonym rządem, który usiłuje zdławić opozycję" - ocenił Malcolm Smart, dyrektor AI na Bliski Wschód i Północną Afrykę.

Wśród zatrzymanych są: pułkownik Adel Abdullah El-Gehani, który krytycznie wyrażał się o nieprzestrzeganiu praw człowieka za rządów Kadafiego; Ali Abdelounis al-Mansouri, zatrzymany za wzywanie do protestów przez internet; Mohammed Mosbah Soheim, były dziennikarz nawołujący do demokratycznych reform.

Siły Kadafiego wycofujące się z Bengazi 20 lutego pojmały co najmniej dziewięć osób, w tym dwóch czternasto- i szesnastolatków.

Pracownikom AI nie udało się dostać do stolicy Trypolisu ani innych terenów kontrolowanych przez libijskie władze, jednak istnieją obawy, że "zniknęło" tam wielu innych ludzi - ocenił Smart.

Powstańcy w większości przestrzegają praw więźniów i ludności cywilnej w swoim marszu na zachód - powiedział.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama