Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pęknięcie na Syjonie. Czy Izraelowi grozi rozpad?

Współczesnego Izraela nie zdołali pokonać wrogowie zewnętrzni. Czy państwo żydowskie może rozpaść się przez konflikt wewnętrzny i wojnę domową?

Jeszcze pół roku temu na tak postawione pytanie odpowiedzielibyśmy pewnie bez zastanowienia: nie, wojna domowa Izraelowi nie grozi. Owszem, Izraelczycy są bardzo podzieleni w wielu sprawach, od religijnych po społeczne i polityczne, podzielni tak mocno, że nasze polskie spory wydają się przy tym kłótnią przedszkolaków o zabawki. Ale w obliczu zagrożenia zewnętrznego ta mieszanka zawsze była w stanie zjednoczyć się wokół własnej flagi, wojska i jednego celu: musimy przetrwać za wszelką cenę. Wydarzenia ostatnich tygodni pokazały jednak, że groźba wyniszczającego od środka konfliktu społeczno-politycznego jest jak najbardziej realna. Gdy na ulice Tel Awiwu i innych dużych miast wyszły tysiące Izraelczyków, by protestować przeciwko reformie Sądu Najwyższego, a wśród rezerwistów nastąpił bunt i odmowa służby, wszyscy nagle zrozumieli, że tym razem dzieje się coś znacznie poważniejszego niż naturalne w demokracji wyrażanie sprzeciwu wobec działań rządu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny