Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kraków: Ratownicy na motorach

Ratownicy na motorach z Fundacji R2 ponownie będą pomagać ofiarom wypadków drogowych na ulicach Krakowa. Wojewoda małopolski podpisał z nimi w poniedziałek kolejną umowę.

Zgodnie z nią ratownicy z Fundacji R2 będą działać w ścisłym porozumieniu z Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługującym numer 112. Będą wzywani na miejsce zdarzenia przez dyspozytora CPR jeśli uzna on, że sytuacja tego wymaga. Równolegle dyspozytor będzie przekazywał informację o zdarzeniu Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu i innym służbom.

Ratownicy na motocyklach i rowerach będą patrolować ulice od kwietnia do października. Początkowo na zasadach wolontariatu, jednak wojewoda Stanisław Kracik zapowiedział, że od lipca wesprze ich finansowo.

Pierwsze porozumienie w sprawie współpracy wojewoda małopolski Stanisław Kracik zawarł z ratownikami na motorach rok temu. W ubiegłym roku przeprowadzili oni ponad sto interwencji w wypadkach, w których zagrożone było życie ludzkie. "Połowa z nich zakończyła się bez konieczności wzywania karetki pogotowia. Średni czas dojazdu ratownika wynosił poniżej 3 minut" - powiedział w poniedziałek jeden z sygnatariuszy umowy - koordynator ratowników i prezes Fundacji R2 Jarosław Maj.

Wojewoda małopolski jest zadowolony ze współpracy. "Po ubiegłym roku byliśmy bardzo dumni z ratowników. W tym roku mam świadomość, że na samych gestach poprzestać nie możemy. Od lipca będziemy mieli nową sytuację, ponieważ zostanie zakończone postępowanie kontraktowe w ramach ratownictwa medycznego. Mam nadzieję, że z tych pokontraktowych oszczędności będę miał również możliwość wesprzeć R2 finansowo. Dobra wola, zaangażowanie i poświęcenie ma swoje granice" - powiedział wojewoda.

Ratownicy na motocyklach i rowerach działają już ósmy rok. "Zaczynaliśmy od jednego motocykla, zakupionego z własnych środków. W tej chwili zrzeszamy ponad 50 ratowników, spełniających wszelkie wymogi ustawy o ratownictwie medycznym. Jeżeli otrzymamy wsparcie miasta, będzie można budować profesjonalny system" - powiedział wiceprezes Fundacji R2 doc. Mikołaj Spodaryk.

Poinformował, że ratownicy R2 w sezonach zimowych przeszkolili kilkaset dzieci w udzielaniu pierwszej pomocy. "+Zaraza motocyklowa+ rozlała się po całym kraju i mamy sygnały o powoływaniu podobnych grup do naszych" - dodał doc. Spodaryk.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama