Nowy numer 25/2021 Archiwum

20 lat Katolickiego Radia Płock

Katolickie Radio Płock to pierwsza rozgłośnia komercyjna i katolicka w Polsce i Europie Środkowej. Pierwszą audycję nadało 7 czerwca 1991 r. Była nią transmisja Mszy św. z udziałem Jana Pawła II w Płocku.

Dwadzieścia lat temu, dokładnie 25 marca 1991 r. ówczesny ordynariusz diecezji płockiej bp Zygmunt Kamiński podpisał dekret erygujący działalność diecezjalnej rozgłośni.

Katolickie Radio Płock jest od dwóch dekad obecne w medialnym świecie Płocka i Mazowsza. Było pierwszą katolicką rozgłośnią radiową w Płocku i pierwszym legalnie nadającym komercyjnym radiem w powojennej Polsce, posiadającym zezwolenie ówczesnego Ministerstwa Łączności.

Pierwszą nadaną audycją była transmisja Mszy św., której w Płocku przewodniczył Sługa Boży Jan Paweł II. Było to dokładnie 7 czerwca 1991. W Płocku na zakończenie nabożeństwa Papież powiedział: „Na początku Mszy świętej znakiem krzyża zostało zainaugurowane i rozpoczęło ewangelizacyjną działalność radio diecezji płockiej. Pierwsza katolicka rozgłośnia w Polsce. Vivant sequentes! Niech żyją następcy!”.

Ks. kan. Wiesław Gutowski, pierwszy dyrektor radia, podkreśla, że powstanie radia katolickiego umożliwiła uchwalona wówczas ustawa, regulująca stosunki państwo - Kościół.: „W 1989 roku zaczynaliśmy od zera. We wszystkim byliśmy pierwsi. Zastanawialiśmy się, jak zrobić radio? – zwierza się ks. Gutowski. Gdy biskup Zygmunt Kamiński wyraził zgodę, musieliśmy jeszcze pokonać bariery formalne. Urzędnicy w Warszawie traktowali nas z dużą niechęcią”, zaznacza ks. Gutowski.

Zdaniem ks. Tomasza Opalińskiego, wicedyrektora KRP, w ciągu 20 lat jego działalności udało się stworzyć wszechstronny program, który towarzyszy słuchaczom w codziennym życiu, stając się dla nich rzetelnym źródłem wiedzy o wszystkich dziedzinach życia.

„Zależy nam na tym, aby nasze radio nie było tylko konfesyjne, ale szeroko otwarte, na falach którego jest miejsce dla Pana Boga, miejsce na głoszenie prawdy, ale też miejsce na kulturę i muzykę, ale przede wszystkim na rzetelny przekaz informacji, co będzie pozwalało słuchaczom tworzyć obywatelskie społeczeństwo. Jest to radio o bardzo mocnym nachyleniu lokalnym” - podkreśla ks. Opaliński.

Początki powstania KRP sięgają połowy lat 80. Pomysłodawcą był Andrzej Wiśniewski z Ruchu Światło-Życie, który postanowił utworzyć rozgłośnię na wzór podobnych stacji katolickich na Zachodzie Europy i w USA. Jednym z inspiratorów był także ks. Henryk Lewandowski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. W 1989 r. biskup płocki Zygmunt Kamiński powołał Komitet Organizacyjny KRP. W jego skład weszli: Andrzej Wiśniewski, ks. Wiesław Gutowski, Andrzej Fijołek i Jerzy Fijołek. Formalnie radio zostało erygowane dekretem z 25 marca 1991 r., wydanym przez bpa Zygmunta Kamińskiego.

Katolickie Radio Płock ma swoją siedzibę przy ul. Kazimierza Wielkiego 5 w Płocku. Nadaje na falach 104,3 Mhz. Codziennie słucha go około 65 tys. osób z Płocka, powiatu płockiego i sąsiednich powiatów. Dyrektorem radia jest ks. Kazimierz Dziadak, a wicedyrektorem ks. Tomasz Opaliński. W programie są m.in. audycje religijne, kulturalne, sportowe, społeczne.

W każdą niedzielę transmitowana jest Msza św. z bazyliki katedralnej w Płocku. Aktualnie KRP stara się o uruchomieniu transmisji internetowej. Jest jedną z dwóch rozgłośni katolickich, działających na terenie diecezji płockiej, drugą jest Katolickie Radio Ciechanów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama