Nowy numer 43/2020 Archiwum

Inauguracja Centrum Maryjnego

W Nazarecie otwarto Centrum Maryjne. Oficjalnej inauguracji dokonał patriarcha Fouad Twal. Ceremonię poświęcenia i otwarcia ośrodka maryjnego, nad którego realizacją pracowano od 2000 r. poprzedziła uroczysta Msza św. w bazylice Zwiastowania z udziałem przedstawicieli lokalnych Kościołów katolickich.

Maryjne Centrum w Nazarecie ma stać się ważnym ośrodkiem duchowości maryjnej i dialogu ekumenicznego, zarówno dla miejscowej ludności, jak i dla pielgrzymów. Do poznania historii Nazaretu i tajemnicy powołania Maryi na Matkę Syna Bożego została wykorzystana nowoczesna technologia audiowizualna. W czterech przestrzennych salach odwiedzający poznają najistotniejsze etapy historii zbawienia ze szczególnym uwzględnieniem roli Dziewicy z Nazaretu.

Siedziba Centrum znajduje się 100 metrów od sanktuarium Groty Zwiastowania w odremontowanym budynku z czasów tureckich. Oprócz sal audiowizualnych posiada kaplicę adoracji, panoramiczny taras widokowy, ogrody oraz unikalne fragmenty domu z czasów Pana Jezusa.

Podczas inauguracyjnej ceremonii przewodniczący Francuskiego Stowarzyszenia Maryi z Nazaretu, które jest inicjatorem projektu, przekazał klucze do Centrum wspólnocie Chemin Neuf, wybranej do jego prowadzenia.

W uroczystościach odpustowych Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie oprócz łacińskiego patriarchy Fouada Twala wzięli udział wikariusz patriarchalny dla Izraela bp Giacinto-Boulos Marcuzzo, ambasador Francji, burmistrz Nazaretu oraz liczni przedstawiciele lokalnej wspólnoty chrześcijan i pielgrzymów z różnych stron świata.

O godz. 17:00 w kaplicy Centrum odbyła się ekumeniczna liturgia, w której udział wzięli przedstawiciele różnych Kościołów i wyznań Ziemi Świętej. Maryja przynależąca do narodu żydowskiego, uznana w Koranie za matkę proroka Jezusa i czczona wśród chrześcijan jako Matka Syna Bożego, może stać się dla lokalnej społeczności – mówił bp Marcuzzo – znakiem „jedności, nadziei i pokoju”.

Od 26 marca br. Maryjne Centrum w Nazarecie będzie otwarte dla publiczności.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama