Nowy numer 42/2020 Archiwum

Dzień Świętości Życia w licheńskim sanktuarium

Wierni z różnych stron kraju przybyli na obchodzony w piątek w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska) 13. Dniu Świętości Życia. W bazylice mniejszej zostanie odprawiona specjalna Msza święta.

"Dzień ustanowiony został przez Episkopat Polski w 1998 r. jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II w encyklice 'Evangelium Vitae', w której papież sprzeciwił się zabójstwom, ludobójstwu, spędzaniu płodu, eutanazji i dobrowolnym samobójstwom oraz potępił tortury, okaleczenia i próby wywierania przymusu psychicznego" - powiedział PAP Robert Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego.

Od grudnia 2010 r. w sanktuarium działa poradnia naprotechnologii, której zadaniem jest niesienie pomocy parom małżeńskim bezskutecznie starającym się o poczęcie dziecka. Poradnia działa w Licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

"Zapraszamy dziś do modlitwy osoby borykające się z niepłodnością oraz wszystkich, którzy chcieliby te osoby wspomóc" - powiedział duszpasterz Centrum, ks. Robert Krzywicki. Według niego, sanktuarium chce pokazać współdziałanie fachowej medycyny, opieki lekarskiej, badań, profilaktyki oraz modlitwy i wsparcia duchowego. "Nie jest to zastępowanie medycyny wiarą, ani odwrotnie. Chcemy tylko pokazać, że jedno nie wyklucza drugiego" - podkreślił ks. Krzywicki.

Gospodarze sanktuarium, Zgromadzenie Księży Marianów, liczy około 600 członków, z których ponad połowa to Polacy. W Polsce zakon prowadzi parafie, zajmuje się działalnością wydawniczą oraz opiekuje się sanktuariami maryjnymi w Licheniu i Stoczku Klasztornym na Warmii. Polscy marianie pracują także na misjach w Afryce i na innych kontynentach. Sanktuarium w Licheniu istnieje od ponad 150 lat.

W 1999 r. z pielgrzymką do Lichenia przybył papież Jan Paweł II.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama