Nowy numer 43/2020 Archiwum

Birma-Tajlandia: Trzy trzęsienia ziemi

Trzy silne trzęsienia ziemi, dwa w Birmie w pobliżu granicy z Tajlandią i Laosem oraz trzecie - w samej Tajlandii, zarejestrowano w czwartek. Rejon trzęsienia ziemi to tzw. Złoty Trójkąt, znany z produkcji narkotyków.

Rejon trzęsienia ziemi to tzw. Złoty Trójkąt, znany z produkcji narkotyków.

O godzinie 14.55 czasu polskiego w północno-wschodniej Birmie, 110 km od miasta Chiang Rai dał się odczuć wstrząs sejsmiczny o sile 6,8 skali Richtera z ośrodkiem na głębokości 10 km pod powierzchnią ziemi. 24 sekundy później doszło do następnego wstrząsu o identycznej sile, ale tym razem na głębokości 230 kilometrów.

Ofiarą trzęsienia ziemi padła Birmanka, która zginęła pod ruinami murowanego domu. Z Birmy, rządzonej przez kontrolowane przez armię władze, dochodzą jedynie skąpe wiadomości.

Wcześniej podawano, że trzęsienie miało siłę 7,0 w skali Richtera

Wstrząsy były odczuwalne przez 10 sekund w Bangkoku, stolicy Tajlandii, gdzie zatrzęsły się budynki i nawet w Hanoi, stolicy Wietnamu. Tajlandzki Departament Meteorologiczny poinformował o trzęsieniu ziemi, lecz podkreślił, że nie ma ofiar ani strat.Wicedyrektor wietnamskiego departamentu kontroli wstrząsów sejsmicznych, poinformował, że w Hanoi wtórne wstrząsy miały siłę 5 w skali Richtera, a w Dien Bien Phu w północno-zachodniej części kraju - 6.

"Woda z akwarium zaczęła się wylewać" - powiedział Nguyen Thi Hong Hanh, mieszkający na 10. piętrze wieżowca w Hanoi. "Wybiegliśmy na zewnątrz, tak jak wszyscy mieszkańcy budynku" - dodał w rozmowie z agencją AFP.

Żaden kraj w regionie nie wydał ostrzeżenia o tsunami, gdyż według Centrum Ostrzegawczego przed Tsunami w Rejonie Pacyfiku do trzęsienia doszło zbyt daleko od brzegów morskich, by mogło ono wywołać śmiercionośną falę.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama