Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kuba: Grupa 75 wolna

Kubańskie władze zwolniły dwóch ostatnich więźniów politycznych z grupy 75 opozycjonistów aresztowanych podczas fali represji w 2003 roku. Obaj są już w domach - podała w środę agencja AFP, powołując się na źródła opozycyjne oraz rodziny byłych więźniów.

Ostatnim zwolnionym jest 40-letni Jose Daniel Ferrer. "Tak, Jose Daniel wyszedł z więzienia. Zadzwonił do domu" - powiedział agencji AFP inny opozycjonista Elizardo Sanchez.

Wcześniej na wolność wyszedł 56-letni Felix Navarro, o czym poinformowała jego córka. "Mój ojciec jest w domu, wrócił rano. (...) Jesteśmy bardzo szczęśliwi" - powiedziała w rozmowie telefonicznej z AFP Sayli Navarro.

Wyjście na wolność Ferrera i Navarro, skazanych na 25 lat więzienia, zakończyło dziewięciomiesięczny proces uwalniania dysydentów.

Archidiecezja Hawany zapowiadała we wtorek, że wkrótce zostaną oni zwolnieni w ramach porozumienia zawartego w maju 2010 roku między Kościołem katolickim a rządem Raula Castro. Porozumienie to zakładało stopniowe zwalnianie 52 dysydentów.

Podobnie jak 10 innych byłych więźniów, Navarro i Ferrer odmówili emigracji do Hiszpanii w zamian za wolność.

Wiosną 2003 roku w wyniku represji za kratki trafiło 75 intelektualistów, przywódców opozycji oraz działaczy na rzecz praw człowieka. W ciągu siedmiu kolejnych lat z powodów zdrowotnych na wolność wyszło 23 więźniów.

Na mocy porozumienia między Kościołem a władzami Kuby, od 7 lipca 2010 pod warunkiem wyemigrowania do Hiszpanii na wolności znalazło się 40 więźniów. Dwunastu kolejnym udało się pozostać na Kubie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama