Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Izrael. Hak rybacki sprzed... 6 tys. lat

Jest wykonany z miedzi, a jego duże rozmiary pozwalają sądzić, że służył do polowań na rekiny lub duże tuńczyki.

 

Najstarsze znalezione dotychczas haczyki rybackie były wykonane z kości i były znacznie mniejsze - tłumaczy Yael Abadi-Reiss, jedna z dowodzących wykopaliskami. Tymczasem "liczący 6000 lat miedziany hak na ryby został odkryty przez izraelskich archeologów podczas wykopalisk w mieście Aszkelon na południowym wybrzeżu kraju" - pisze "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki. Hakiem o długości 6,5 cm i szerokości 4 cm można łowić rekiny lub tuńczyki o długości 2-3 m.

"Miedź zaczęto wykorzystywać w okresie chalkolitu i fascynujące jest odkrycie, że ta nowość technologiczna została zastosowana w starożytności do produkcji haczyków przez rybaków z wybrzeża Morza Śródziemnego" - zaznaczyła Y. Abadi-Reiss.

Archeolodzy wyjaśnili, że w tamtym czasie Aszkelon otoczony był osadami, które opierały się na praktykach rolniczych stosowanych do dziś. Dominowały hodowla zwierząt gospodarskich (m.in. owiec, kóz i bydła) oraz uprawa pszenicy, jęczmienia, roślin strączkowych i sadownictwo.

To właśnie podczas obecnych wykopalisk archeolodzy poznali zwyczaje żywieniowe ludzi, którzy żyli w tym miejscu 6 tys. lat temu. Znaleźli tam szczątki naczyń i narzędzi, a nawet pozostałości niektórych pokarmów w paleniskach.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama