Nowy numer 43/2020 Archiwum

Portugalia poprosi o pomoc?

Kryzys polityczny w Portugalii grozi tym, że kraj będzie zmuszony poprosić o zagraniczną pomoc finansową - ostrzegł w poniedziałek portugalski minister finansów Fernando Teixeira dos Santos.

Ostrzegł, że ewentualny kryzys polityczny może "zaciążyć na zdolnościach finansowania" kraju i zmusić go do skorzystania z pomocy zagranicznej.

Przywódca opozycyjnej centroprawicy Pedro Passos Coelho odrzucił w poniedziałek ostatecznie możliwość negocjowania z mniejszościowym socjalistycznym rządem w sprawie przyjęcia nowego programu oszczędnościowego, wymaganego przez Unię Europejską.

Minister ds. parlamentu Jorge Lacao oświadczył, że w związku z nieprzejednanym stanowiskiem opozycji dymisja rządu "niestety nie jest wykluczona".

Nowy program oszczędnościowy, chwalony przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny, przewiduje redukcję deficytu do 4,6 proc. PKB w 2011 roku i do 3 proc. w 2012 roku.

Parlamentarna debata na temat programu ma odbyć się w środę. Od rana w poniedziałek premier Jose Socrates prowadzi konsultacje w tej sprawie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama