GN 43/2020 Archiwum

Zmarł bp Stefan Augustyn Januszewicz

W niedzielę 20 marca zmarł emerytowany biskup diecezji Luziânia w Brazylii bp Stefan Augustyn Januszewicz OFMConv.

80-letni hierarcha mieszkał w miejscowości Juruá, w stanie Amazonas. To jedna z najdalej wysuniętych w głąb buszu parafii w prałaturze Tefé. Jak często powtarzał w ten sposób zrealizował swoje marzenie, aby być misjonarzem w Amazonii.

Bp Januszewicz był pierwszym biskupem położonej w centralnej Brazylii diecezji Luziânia i założycielem prowincji św. Maksymiliana Kolbego franciszkanów konwentualnych w tym kraju.

Uroczystościom pogrzebowym 21 marca przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji Luziânia bp Afonso Fioreze. O godz. 10 czasu brazylijskiego zostanie odprawiona Msza św. a następnie bp Januszewicz zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu.

Bp Stefan Augustyn Januszewicz urodził się 29 listopada 1930 roku w Podwojponie. W 1950 roku rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów konwentualnych. 4 października 1954 r. złożył śluby zakonne. 3 sierpnia 1958 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

16 października 1974 roku rozpoczął pracę misyjną w Brazylii. 29 marca 1989 roku został mianowany biskupem. Święcenia biskupie przyjął 10 czerwca 1989 roku i został pierwszym biskupem diecezji Luziânia, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę we wrześniu 2004 roku.

W styczniu 2005 roku udał się do prałatury w Tefé (Amazonia), gdzie poprosił o rozpoczęcie pracy duszpasterskiej w Juruá - to siedmiotysięczne miasto, w centrum brazylijskiej Amazonii. Zakonnik dotarł do Jurua po 36 godzinach podróży łodzią, odpływając z Tefe.

W tym czasie bp Augustyn był pierwszym kapłanem przebywającym w Jurua na stałe od ponad 14 lat. W liście do ówczesnego generała zakonu o. Joachima Giermka pisał: „Mam dużo czasu na modlitwę. Nie wiem jak dużo będę w stanie osiągnąć, pragnę ofiarować moją franciszkańską obecność w sposób najbardziej owocny, jaki tylko jest możliwy. Jestem tutaj z duszpasterską posługą dla mieszkańców Jurua”. „Będę próbował żyć moim życiem na tyle, na ile pozwoli mi Pan, posługując wszystkim” - pisał.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama