Nowy numer 21/2023 Archiwum

24 marca w Kościele katolickim jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy Męczenników

W Kościele katolickim 24 marca obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy - Świadków Wiary i Męczenników. Według informacji zebranych przez Agencję Fides, w 2022 roku na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy - kapłanów, osób zakonnych i świeckich.

Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy - Świadków Wiary i Męczenników został ustanowiony w 1993 roku z inicjatywy młodzieżowego ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech na pamiątkę męczeńskiej śmierci arcybiskupa San Salwadoru św. Oskara Arnulfo Romero.

Przeczytaj:  Polski duchowny uratował ponad tysiąc Żydów; sam cudem uniknął śmierci z niemieckich rąk

"Obejmijmy modlitwą wszystkie osoby zakonne i świeckie posługujące na misjach, często w trudnych i niebezpiecznych warunkach, z narażeniem własnego życia. Dzięki ich odważnej posłudze wspólnoty misyjne mogą wzrastać i rozwijać się" - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ w informacji przekazanej w piątek PAP.

Według informacji zebranych przez Agencję Fides, w 2022 r. na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy - kapłanów, osób zakonnych i świeckich.

Wśród współczesnych polskich misjonarzy, którzy ponieśli śmierć w czasie pełnienia posługi misyjnej, są m.in. o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, franciszkanie, zamordowani 9 sierpnia 1991 r. i beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. 

Przeczytaj:  Wiceprezes IPN i krewny rodziny Ulmów: ich beatyfikacja ważna nie tylko dla Kościoła, ale i dla państwa 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast