Nowy numer 21/2023 Archiwum

Rzecznik niemieckiego rządu: Chiny powinny zacząć rozmowy z Ukrainą

Pekin powinien rozpocząć rozmowy z Kijowem, ponieważ chińskie propozycje osiągnięcia pokoju między Ukrainą a Rosją w obecnym kształcie raczej nie będą przez Ukrainę zaakceptowane - powiedział w środę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

Jego zdaniem rząd federalny uważa, że strona chińska, która przedstawiła propozycję rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą, powinna rozmawiać nie tylko ze stroną rosyjską, ale także z Ukrainą. "A im szybciej stanie się to możliwe, tym lepiej" - podkreślił Hebestreit.

Przeczytaj:  Nakaz aresztowania Putina zaskoczył Kreml

Rzecznik zaznaczył, że Niemcy i ich partnerzy nadal stoją na stanowisku, które było wyrażane od samego początku wojny: nic o Ukrainie bez Ukrainy, nie decydować za jej plecami o jej losie.

"Ukraińcy sami muszą zdecydować, jak ten konflikt rozwiązać i zakończyć. Niemcy ze swojej strony będą wspierać Ukrainę tak bardzo, jak będzie to konieczne: politycznie, finansowo, humanitarnie i zbrojeniowo" - powiedział.

Przeczytaj:  Putin poparł plan Chin w sprawie Ukrainy, który nie mówi o wycofaniu rosyjskich wojsk

Chiny pod koniec lutego przedstawiły "plan pokojowy", w którym wezwały do uregulowania konfliktu, jednak nie wskazały Rosji jako kraju odpowiedzialnego za wojnę. W dokumencie zawarto apel o poszanowanie integralności terytorialnej "wszystkich państw", rozmowy pokojowe, zawieszenie broni, a także sprzeciw wobec użycia broni jądrowej i gróźb nuklearnych.

Prezydent Chin Xi Jinping omawiał plan z rosyjskimi władzami podczas wizyty w Moskwie, która zakończyła się w środę.

Przeczytaj:  Prokurator MTK: ścigamy Putina za deportacje ukraińskich dzieci, bo proceder umożliwił dekret prezydencki

Inwazję Rosji na Ukrainę relacjonujemy na bieżąco: RELACJA

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast