Nowy numer 11/2024 Archiwum

Czy ks. Franciszek Blachnicki jest męczennikiem?

Potwierdzenie, że założyciel Ruchu Światło–Życie został zamordowany, wiele zmienia. O tym i o znaczeniu działalności ks. Blachnickiego mówi bp Adam Wodarczyk.

Franciszek Kucharczak: Był Ksiądz Biskup postulatorem procesu beatyfikacyjnego Franciszka Blachnickiego. Spodziewał się Ksiądz potwierdzenia, że przyczyną śmierci założyciela oazy nie był zator płucny, ale otrucie?

bp Adam Wodarczyk:
Dynamika zdarzeń ostatnich lat zaczęła na to wskazywać. Mimo tego jest to wydarzenie przełomowe, które ja, z punktu widzenia postulacji procesowej, uważam za swoisty cud księdza Franciszka. Po 36 latach doszliśmy w końcu do pełnej prawdy o przyczynach śmierci sługi Bożego. Teraz ważne jest wskazanie sprawcy. W sensie szerokim odpowiedź na to pytanie jest znana od lat. Ksiądz Blachnicki już w 1954 roku miał założone pierwsze sprawy operacyjne, a ostatnia sprawa została umorzona w 1992 roku, czyli pięć lat po jego śmierci, gdy teoretycznie żyliśmy już w wolnym kraju. To pokazuje skalę prześladowań, których doświadczał ze strony Służby Bezpieczeństwa, włącznie z kilkumiesięcznym aresztowaniem w 1961 roku. Wiemy więc, że zrobili to przedstawiciele służb.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka