Nowy numer 43/2020 Archiwum

„Ku uzdrowieniu i odnowie”

„Ku uzdrowieniu i odnowie” to tytuł opublikowanego 19 marca dokumentu episkopatu Irlandii. Pasterze Zielonej Wyspy opisują w nim kościelne działania, które polecił im podjąć Benedykt XVI. Dokładnie przed rokiem do katolików irlandzkich Papież skierował specjalny list. Odniósł się w nim do skandalu, jaki związany był z nadużyciami osób duchownych wobec nieletnich.

Obszerny irlandzki dokument omawia cały szereg inicjatyw, które mają pomóc ofiarom nadużyć w procesie uzdrowienia ran zadanych przez ludzi Kościoła. Biskupi zaproponowali projekty osobistego, duszpasterskiego i duchowego wsparcia. Na 16 stronach wyznaczono „drogę sześciu kroków” mających ułatwić poszkodowanym powrót do wspólnoty i do wiary.

Biskupi podkreślają, że istotnym elementem procesu uzdrowienia jest modlitwa. Zdecydowali, że każdy pierwszy piątek miesiąca będzie w Kościele irlandzkim dniem modlitwy i postu wynagradzającego za nadużycia duchownych oraz za błędy popełnione przez przełożonych Kościoła. Ofiary nadużyć przy wsparciu liturgistów opracują projekt nabożeństwa o charakterze pokutnym i uzdrawiającym. Forma takiej wspólnotowej modlitwy ma być wprowadzona w irlandzkich parafiach.

Każdy z biskupów osobiście ma być w dalszym ciągu gotowy do indywidualnych spotkań z ofiarami nadużyć. Oprócz tego wzmocnione mają być punkty konsultacyjne, by każdy poszkodowany mógł opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Episkopat wraz ze zgromadzeniami zakonnymi ma zapewnić finansowanie oraz odpowiedni personel do pracy z ofiarami.

Irlandzki dokument przypomina, że episkopat nie wątpi w konieczność pełnej i przejrzystej współpracy strony kościelnej z organami państwowymi, w tym także z policją, by zapewnić każdemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i zapobiec ponownym nadużyciom. Kwestie te mają podlegać monitoringowi i sprawozdawczości na szczeblu parafii, diecezji i wspólnot zakonnych.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama