Nowy numer 21/2023 Archiwum

Ziemia Święta: wzrost przemocy; atak na kościół podczas liturgii

W Jerozolimie podczas porannej niedzielnej liturgii dwóch mężczyzn wdarło się do prawosławnej świątyni i napadło fizycznie na obecnego abp. Joachima oraz księży. „Ten atak na kościół Grobu Dziewicy Maryi (…) jest ohydną zbrodnią terrorystyczną, której nie można w żadnym wypadku usprawiedliwić” – mówi oświadczenie miejscowego patriarchatu.

 Tekst dodaje, że podobne wydarzenia skierowane przeciw chrześcijanom oraz ich miejscom kultu „stały się już prawie codziennością”.

Zgodnie z relacjami świadków, jak podała agencja AFP, sprawcy nosili żydowski ubiór religijny – jeden miał na sobie jarmułkę, a drugi cyces. Przed uczynieniem większych szkód powstrzymali ich wierni uczestniczący w liturgii. Później napastników przekazano izraelskim służbom.

Przeczytaj:  Dzieci i kobiety zabite w kolejnych atakach w DR Konga

Atak na kościół budzi tym większy niepokój, że dokonano go w czasie Wielkiego Postu, a okresy większych świąt często są związane w Ziemi Świętej ze wzrostem przemocy przeciw zgromadzonym wówczas wiernym. Wskazuje się również na fakt, iż w ostatnich miesiącach doszło do większej ilości napaści na chrześcijańskie oraz muzułmańskie miejsca kultu czy nawet cmentarze.

Niedawne napięcia w miejscowym społeczeństwie, skutkujące protestami przeciw postanowieniom rządowym w odniesieniu do systemu sądownictwa, a także nabierające na sile starcia Izraelczyków z Palestyńczykami stanowią smutny kontekst całego wydarzenia. W związku z tym różne obecne w Ziemi Świętej Kościoły wzywają do znalezienia pokojowych rozwiązań konfliktów, a także do wsparcia i ochrony wiernych. Prawosławny Patriarchat Jerozolimy w swoim ostatnim oświadczeniu domaga się opartej na prawie wyraźnej reakcji na ataki na jakiekolwiek miejsca kultu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast