Nowy numer 43/2020 Archiwum

Gol przeciw aborcji

W centrum wideospotu przeciw aborcji Biskupi Hiszpanii zamieścili zwycięski gol hiszpańskiego piłkarza Andreasa Iniesty na ostatnim Mundialu.

Wideospot zatytułowany „Zawsze jest podstawa do życia” pokazuje ludzi, którym niepełnosprawność utrudnia życie: dziecko z uszkodzeniami głowy, które oczekuje, że w chwili urodzenia pozostanie bez opieki, młody mężczyzna i kobieta na wózkach inwalidzkich, mężczyzna przy łóżku schorowanego, starego ojca. Zwycięski gol Iniesty powoduje, że stary człowiek płacze z radości, dziecko nieoczekiwanie otrzymuje opiekunów, a młodzi na wózkach inwalidzkich ślubują sobie miłość.

Poprzez ten bardzo sugestywny spot Konferencja Biskupów Hiszpanii pragnie zachęcić mieszkańców swego kraju, aby 25 marca, w Dniu Życia Nienarodzonego wzięli udział w „marszu dla życia” – proteście przeciwko uchwalonej przez hiszpański parlament w ub.r. nowej ustawie aborcyjnej. Jest ona jedną z najbardziej liberalnych na świecie. Rzecznik Konferencji Biskupów Hiszpanii, biskup pomocniczy w Madrycie, Juan Antonio Martínez Camino nazwał ustawę „drastycznym krokiem wstecz w sferze prawa do życia”.

Nowa ustawa zezwala na aborcje do 14. tygodnia ciąży, a także na dokonywanie jej nawet przez 16 i 17-latki bez zgody rodziców. Nastolatki muszą jednak poinformować o swej decyzji rodziców lub opiekunów prawnych. Mogą jednak tego nie robić, jeśli naraziłoby je to na groźby i naciski ze strony rodziny.

Aborcja jest możliwa nawet do 22. tygodnia, jeśli dwóch lekarzy potwierdzi, że istnieje poważne zagrożenie zdrowia matki lub deformacji dziecka. Po 22. tygodniu też można jej dokonać, o ile lekarz stwierdzi, że zdeformowane dziecko nie jest w stanie żyć albo, że cierpi na poważną lub nieuleczalną chorobę.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama