Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Balans bieli

Nie chcę Cię widzieć na Watykanie – powiedział papież Franciszek do ks. Krajewskiego.   

Gościem trzeciego magazynu z cyklu „Balans bieli”,  nowego programu Redakcji Katolickiej TVP, był kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.  W długiej rozmowie z Pauliną Guzik dzielił się z widzami niezwykle osobistymi przeżyciami związanymi z działalnością papieża, a także opowiadał o tym. Jaki  jest papież w codziennym życiu. „Jeśli papież  chce naśladować Jezusa to musi być znakiem sprzeciwu. Jeśli nie jest znakiem sprzeciwu to jest coś nie tak z papiestwem”. - mówił kardynał, który po nominacji nie bardzo widział, kim jest  jałmużnik. - „Nie wiedziałem kim jest  jałmużnik.  Papież wezwał mnie przed wyjazdem do Rio de Janeiro, myślałem, że chodzi o jakieś  poprawki w tekstach i powiedział „będziesz jałmużnikiem, będziesz biskupem, wszystko wyjaśnię w czasie lotu do Rio de Janeiro. A teraz idź do spowiedzi”. W czasie lotu papież tłumaczył przyszłemu kardynałowi na czym będzie polegała ta funkcja. „Sprzedaj biurko. Wyjdź z Watykanu, ja nie jestem  królem, ty nie jesteś paziem, więc nie będziemy chodzić za sobą…Nie chcę Cię widzieć na Watykanie. Wychodź na ulice, bądź z biednymi, bo wtedy będziesz wiedział czego oni potrzebują.” To niezwykle interesująca rozmowa, która przybliża nam postać papieża jako człowieka żyjącego w pełni Ewangelią. Dla jednych jest papieżem, który pokazał, że Kościół ma być Kościołem biednych, dla innych papieżem, który naruszył wielowiekowe dziedzictwo.

Najbliższy program magazynu (poniedziałek, 20 marca o 23.50) poruszy m.in. sprawy związane z trwającą obecnie medialną nagonką na św. Jana Pawła II. Goście programu postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy abp krakowski Karol Wojtyła mógł tuszować przypadki księży pedofilów? Czy wiedział o tych przypadkach, a  może sam był oszukiwany? Czy można papieża oceniać na podstawie akt UB?
„Balans bieli” ma swoje premiery w poniedziałki w TVP 1, a wszystkie emitowane dotychczas odcinki można zobaczyć na platformie streamingowej TVP pod adresem vod.tvp.pl. 

 

 
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy