Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dotknij teatru

Cyklem imprez pod wspólnym tytułem "Dotknij Teatru" artyści ponad dwudziestu łódzkich scen i placówek kulturalnych po raz drugi wspólnie będą celebrować Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzony jest 27 marca. Święto ustanowiono 50 lat temu.

W Łodzi obchody Międzynarodowego Dnia Teatru będą trwały jednak nie jeden a kilkanaście dni. W tym roku pierwsza impreza w ramach projektu "Dotknij Teatru" odbyła się 12 marca. Kulminacja obchodów nastąpi w weekend 25-27 marca a zakończenie wyznaczono na 31 marca.

"Teatr jest wszędzie - w muzyce, filmie, tańcu, wystawie" - podkreślają członkowie odpowiedzialnej za organizację imprezy grupy inicjatywnej projektu "Dotknij Teatru".

"Założenie projektu jest takie, żeby +dotykać+ teatru wszędzie tam, gdzie jest do dotknięcia, a zatem dosłownie w każdym przejawie naszego życia i naszej obecności wśród innych. Będziemy, więc wszędzie tam, gdzie teatr może zaistnieć. Będziemy na ulicy i będziemy w naszych instytucjach. Będziemy pokazywać spektakle, filmy, koncerty. Będziemy też istnieć w przestrzeni miejskiej" - wyjaśnił jeden z członków grupy inicjatywnej Konrad Dworakowski z łódzkiego Teatru Lalki i Aktora "Pinokio".

Dodał, że większość instytucji uczestniczących w projekcie chce "wykroczyć poza zwyczajowe działania" i podczas licznych warsztatów pokazać publiczności coś więcej, niż może oglądać na co dzień.

Organizatorzy przygotowali w sumie 86 imprez. Wśród nich znalazło się 30 spektakli, 12 warsztatów teatralnych, 18 projekcji filmowych, 2 koncerty muzyki teatralnej, 3 wystawy , 6 wykładów teoretycznych i 14 akcji happeningowych realizowanych w całym mieście.

Imprezy odbywać się będą m.in. w Teatrze Nowym, Teatrze Lalki i Aktora "Pinokio", Teatrze im. Stefana Jaracza, Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego, Muzeum Kinematografii, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych przy ul. Zachodniej, Bałuckich Ośrodkach Kultury "Lutnia" i "Na Żubardzkiej", Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Klubie Nauczyciela przy ul. Piotrkowskiej i Osiedlu Księży Młyn.

Szczegółowe informacje dotyczące imprez można znaleźć na stronie internetowej www.dotknij-teatru.pl

Przypadający na 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r., dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Obchodzony jest na całym świecie od 1962 r.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama