Nowy numer 22/2023 Archiwum

Bartłomiej do Franciszka: Podziwiamy postępy twojego pontyfikatu

Prawosławny patriarcha Bartłomiej przesyłając serdeczne życzenia z okazji 10-lecia pontyfikatu, przypomniał o szczególnej więzi, która łączy Go z Franciszkiem. Co ciekawe, patriarcha Konstantynopola użył łacińskiej formuły: „Ad multos annos”, która ma bogatą tradycję w Kościele: używano jej m.in. przy przyjęciu święceń biskupich.

Franciszek i Bartłomiej wspólnie apelowali m.in. o pokój na Ukrainie, a także o solidarność z migrantami. Obaj przywódcy mieli też okazję odwiedzić się wzajemnie.

Przeczytaj:  Papież Franciszek o zarzutach wobec Jana Pawła II

Przeczytaj też: Kard. Braz de Aviz: życie zakonne dla Papieża oznacza świadectwo wiary

Bartłomiej: z radością czekam , aby dzielić kolejne etapy twojej błogosławionej podróży

„W ciągu tych dziesięciu lat nasza przyjaźń i współpraca, zwłaszcza w posłudze niesienia pociechy i pokoju całemu ludowi Bożemu oraz w promowaniu opieki i uzdrawiania całego Bożego Stworzenia, zbliżyły nas do siebie we wspólnym przekonaniu i zobowiązaniu do dostrzegania oblicza i przyjmowania obecności naszego Pana Jezusa Chrystusa w najmniejszych z naszych cierpiących braci i sióstr. Drogi Bracie Franciszku, doceniamy priorytety Twojego przywództwa, pochwalamy roztropność Twoich działań i podziwiamy postępy Twojego pontyfikatu. Osobiście z radością czekam, by dzielić kolejne etapy Twojej błogosławionej podróży, w czasie gdy zbliżamy się do historycznego upamiętnienia i nadzwyczajnych obchodów Pierwszego Ekumenicznego Soboru Nicejskiego, na którym sformułowano główne artykuły naszego chrześcijańskiego Credo. Ad multos annos, mój drogi przyjacielu! Chrónia pollá!“

Czytaj również:  Papież wspomina w Radiu Watykańskim swój wybór: jakby to było wczoraj

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast