Nowy numer 22/2023 Archiwum

Krzyż złożony z 33 części po trzęsieniu ziemi

Ucierpiał podczas kataklizmu w 2016 r. - XV-wieczny drewniany krzyż św. Eutychiusza (Sant’Eutizio) rozpadł się na 33 kawałki. Po 7-letniej restauracji od wczoraj prezentowany jest w Muzeach Watykańskich, a latem wróci do Spoleto.

W sali XVII Pinakoteki Watykańskiej można oglądać drewniany krucyfiks autorstwa Nicola di Ulisse ze Sieny (1442–1477) na wystawie „Fragmenty nadziei. Rekonstrukcja malowanego krzyża opactwa św. Eutychiusza”, której kuratorem jest Anna Pizzamano we współpracy z archidiecezją Spoleto-Nursja.

Krzyż – jak opisuje „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki – był jednym z zabytków, które najbardziej ucierpiały podczas zawalenia się opactwa św. Eutychiusza w Preci podczas trzęsienia ziemi w rejonie Valnerina w 2016 roku. Z ruin wyjęto 33 fragmenty krucyfiksu, które trafiły w ręce fachowców z laboratoriów Muzeów Watykańskich.

Dzieło skrupulatnie przebadano i z wielkim pietyzmem zrekonstruowano w Laboratorium Renowacji Malarstwa i Materiałów Drewnianych. Wczoraj otwarto wystawę z udziałem oficjeli watykańskich, konserwatorów i metropolity archidiecezji Spoleto-Nursja abp. Renato Boccardo.

„Tego lata krucyfiks zostanie przewieziony do Spoleto, gdzie będzie wystawiony w bazylice św. Eufemii aż do czasu, gdy zakończą się prace rekonstrukcyjne w opactwie św. Eutychiusza” – zapowiada „Avvenire”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast