Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Zdrowie kobiety. Jak rozwiązać problem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu to jeden z najczęstszych i najbardziej kłopotliwych problemów kobiet. Według różnych źródeł z problemem zmaga się ponad 300 mln kobiet na świecie. Czym jest nietrzymanie moczu, jakie ma przyczyny i jak sobie radzić z tą dolegliwością?

 

Jeśli problem zaczyna się od delikatnego popuszczania kilku kropel moczu podczas wysiłku, kichania, kasłania – wówczas mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Zdarza się również, że dolegliwość rozpoczyna się od częstego odczuwania potrzeby skorzystania z toalety, mimo że w rzeczywistości pęcherz nie jest całkowicie wypełniony – oznacza to naglące nietrzymanie moczu. Objawy mogą się różnić w zależności od rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby.

DLACZEGO POJAWIA SIĘ TEN PROBLEM?

Organizm kobiety przechodzi wiele zmian – od ciąży po menopauzę – które mocno obciążają pęcherz i mogą wywoływać jego dysfunkcje. Przyczyną nietrzymania moczu po porodzie jest rozluźnienie mięśni dna miednicy oraz krocza. Podczas menopauzy, a także po niej, spada poziom estrogenu, co powoduje osłabienie mięśni dna miednicy kontrolujących pęcherz. Do najczęstszych przyczyn schorzenia należą także: infekcje dróg moczowych, otyłość, zaparcia, złe odżywianie się, palenie, choroby płuc, wcześniejsze problemy zdrowotne z drogami moczowymi lub nerkami, ciężka praca fizyczna.

Zdrowie kobiety. Jak rozwiązać problem nietrzymania moczu?

WIZYTA U LEKARZA

Wiele z nas zastanawia się czy problem nietrzymania moczu jest właściwym tematem do rozmowy z lekarzem. Owszem! Jest to temat, który powinno się poruszyć chociażby przy najbliższej wizycie u lekarza rodzinnego. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów zaleca się konsultację z lekarzem ginekologiem, urologiem lub uroginekologiem. Specjalista po zidentyfikowaniu rodzaju nietrzymania moczu ustali plan leczenia – niekiedy wystarczy suplementacja, przyjmowanie leków na nietrzymanie moczu lub fizjoterapia uroginekologiczna. W bardziej zaawansowanym stopniu nietrzymania moczu, zdarza się, że problem rozwiąże jedynie laseroterapia lub zabieg chirurgiczny.

JAK SOBIE PORADZIĆ  Z NIETRZYMANIEM MOCZU?

Zrozumienie i zaakceptowanie tego problemu jest pierwszym krokiem do radzenia sobie z nim. Przy odpowiednim planie działania i leczenia, nietrzymanie moczu można zdecydowanie zmniejszyć lub całkowicie zniwelować. Fizjoterapeutka uroginekologiczna dr Joanna Kmieć-Nowakowska rekomenduje, aby każda kobieta dbała codziennie o zdrowie i sprawność mięśni dna miednicy.

„Najważniejsze jest zachowanie kilku kluczowych elementów jak: wstawanie z leżenia przez bok, unikanie garbienia się, nie oddawanie moczu “na zapas” (normalna ilość mikcji to 6-8 na dobę), stosowanie diety przeciw zaparciowej, nawodnienie organizmu (pijemy co najmniej 2 litry wody dziennie), przy kichaniu lub kaszlu warto przekręcać głowę i barki w prawo. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest wsparcie naturalnymi preparatami zawierającymi ekstrakty, które pomagają utrzymać prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego i dróg moczowych (m.in. ekstrakty z liści mącznicy lekarskiej, nasion dyni zwyczajnej, ziela skrzypu zwyczajnego, owoców żurawiny) oraz mięśni (witamina D), takim jak np.: Incontinox

dr Joanna Kmieć-Nowakowska

Artykuł sponsorowany (hd)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy