Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Klasztor w Jędrzejowie. Tu 800 lat temu zmarł bł. Wincenty Kadłubek – hierarcha, który wyrzekł się wszystkiego

To najstarszy w Polsce klasztor cystersów. Pewnego dnia przyszedł tu boso jeden z najważniejszych ludzi w kraju. Chciał tylko Boga. Razem z Nim otrzymał wszystko.

Chwała pokornego biskupa Słońce wychodzi zza chmur i ozłaca starodawne mury jędrzejowskiego klasztoru cystersów. Na południowej ścianie kościoła, na wprost drogi dojazdowej, widnieje napis: „Tu mieszkał św. Wincenty Kadłubek”. Poniżej daje się zauważyć mniejszy napis, zaczynający się od zdania: „Cela św. Wincentego Kadłubka, zburzona przez Moskali po upadku Polski, została odbudowana w roku 1920”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka