Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przedwiośnie. Co dawniej zbierano, aby wzmocnić zdrowie?

Czas między zimą a wiosną był trudny do przetrwania, dlatego kiedyś wspomagano się różnymi surowcami pochodzącymi z roślin budzących się z zimowego snu.

Jak przetrwać przedwiośnie? Były to zwyczajowo używane w medycynie ludowej, występujące na terenie całej Polski rośliny; szczególnie ważne stawały się w trudnym okresie wyczerpujących się już zapasów zimowych i doskwierających ludziom infekcji. Korzystano wtedy przede wszystkim z pojawiających się wczesną wiosną młodych pędów, korzeni, pąków na drzewach, a nawet soków w nich płynących. Co ciekawe, część prozdrowotnych właściwości używanych dawniej surowców roślinnych została potwierdzona współczesnymi badaniami, a wykorzystywanie pąków drzew w fitoterapii to już oddzielna gałąź wiedzy – gemmoterapia. Po które surowce można sięgnąć, aby wzmocnić organizm na przedwiośniu?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek