Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Przytulenie

Przez całe życie zmagam się z poczuciem odrzucenia. I widzę, że jedyną bezinteresowną osobą, jaką spotkałem jest Jezus. Tylko On nie traci przy bliższym poznaniu.

Przez całe życie, jak każdy człowiek (niektórzy tylko od tego zwiewają) zmagam się z poczuciem odrzucenia. Mierzę się z tym i na modlitwie, i na terapii. I w tym doświadczeniu, widzę, że jedyną bezinteresowną osobą, jaką spotkałem jest Jezus. Tylko przy Nim mogę pokazać całą gamę moich emocji: od radości, przez gniew po agresję. A On nie tylko to wytrzymuje, ale… nawet na to czeka. Czeka na mnie prawdziwego. Na krzyk: „Nic Cię nie obchodzi, że ginę?”, „Gdybyś tu był, mój brat by nie zginął. Po co teraz przychodzisz?”.

Ze znakomitej książki „Hewel” o. Krzysztofa Pałysa najbardziej dotknęły mnie słowa: Tylko Bóg nie traci przy bliższym poznaniu.

Najbardziej odkrywczym fragmentem duchowych zapisków Teresy z Lisieux jest dla mnie przewijające się często na stronnicach jej „dzienniczka” stwierdzenie, w którym karmelitanka bez owijania w bawełnę przyznaje, że jest „kompletnie niezdolna do modlitwy i czynienia jakiejkolwiek cnoty”. Pisze wprost, że dochodzi do ściany. Czy siadała wówczas z opuszczonymi rękami zajmując się rozdrapywaniem ran i nucąc popularną dziś mantrę „Nie nadaję się”? Nic podobnego! Pisała, że to kluczowe duchowe doświadczenie. „Odkąd pojęłam, że sama z siebie nic zdziałać nie mogę, przestałam uważać, że powierzone mi zadanie jest trudne, poczułam, że muszę tylko jednoczyć się coraz mocniej z Jezusem, a reszta mi będzie przydana. I rzeczywiście, nigdy się nie zawiodłam”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się