Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Chłopaki, bierzcie przykład z Deco"

... o mediach i współczesnym świecie. Pyta - Marcin Jakimowicz

Czyli nie można obrażać się na współczesne czasy?
– Absolutnie nie! To jest dla mnie bardzo, bardzo ważna zasada.

To dlaczego tak wielu ludzi Kościoła pomstuje i tupie nogami?
– Nie wiem. Ale też nie znam głębszej biblijnej sceny na temat tego, co chcę powiedzieć niż słynna scena z dwoma bohaterami. Jednym jest Dawid, drugim prorok Natan. Po grzechu z Batszebą, po zamordowaniu Uriasza, Natan przychodzi do Dawida i mówi mniej więcej tak: „Królu, pewien bogaty człowiek miał wiele owiec. Przyszli do niego goście, ale on poszukał sobie sąsiada, który miał tylko jedną owieczkę, zabił ją i podał ją gościom”. Dawid zrywa się i krzyczy: „Ten człowiek winien jest śmierci!”. Natan mówi: „Ty jesteś tym człowiekiem!”. Co chcę powiedzieć? To, że cały ten bunt i bałagan współczesności jest tak w moich współczesnych, jak i we mnie! Ja jestem tym człowiekiem. I trzeba przejrzeć, zobaczyć to. Nie mogę biegać z wyciągniętym w stronę innych paluchem i pomstować. O, nie! Wszystkie te tąpnięcia są we mnie. Współczesne „groźne” książki, które czytam, są sejsmografem i informują mnie, co się ze mną dzieje. Jedziemy na tym samym wózku, żyjemy na tej samej ziemi: mój świat i ja. Widzę to w moich studentach: dostrzegam różnice, widzę, że są trafieni w jakiś czuły punkt, są rozedrgani, mają kłopoty z koncentracją, z wiernością, z trwałością, z konsekwencją, ale nie winię ich za to... Jestem po to, by im pomóc, dodać otuchy, wzmocnić ufność.

Wychowani na teledyskach: szybka muzyka, w tle kolorowy, drapieżnie zmontowany film, na dole ekranu przesuwają się informacje o zespole, a obok jest jeszcze tekst piosenki i terminy koncertów. Wszystko rozpędzone…
– A oni jeszcze w tym czasie gadają przez komórę! Świat szybki jak ruchy myszy.
« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także