Nowy numer 17/2024 Archiwum

E-booki nie pachną

Jean-Claude Carrère, Umberto Eco, Nie myśl, że książki znikną, W.A.B. Warszawa 2010 ss. 280

Wygodny fotel, półmrok, intymną atmosferę zapewnia światło z ekranu czytnika e-booka, nawet nie nocna lampka. Z wypiekami na twarzy przesuwam po ekranie ostatni rozdział „Wojny i pokoju” Lwa Tołstoja i bez zmrużenia oczu klikam na pierwszy rozdział „Madame” Antoniego Libery…

Fantazja naiwnego futurysty? Też tak sądzę. A utwierdza mnie w tym przekonaniu książka Nie myśl, że książki znikną. To pełna pasji rozmowa dwóch bibliofili: pisarza i semiologa Umberta Eco oraz scenarzysty Jean-Claude’a Carrièra. Obaj snują wciągającą opowieść o losach niezastąpionego – ich zdaniem – wynalazku ludzkości. Nawet jeśli e-booki i inne technologie staną się symbolem kultury, nie wyprą książki.

Tak jak film nie zabił malarstwa, a telewizja kina. A jeszcze wcześniej – sama książka architektury. I tak jak niezastąpione jest koło, łyżka czy widelec (nikomu nie udało się wymyślić ich następców), tak książka, szelest i zapach papieru, intymna więź miedzy słowem autora a czytelnikiem jest zdobyczą kultury na zawsze.

Umberto Eco dostrzega rzecz jasna wygodę, jaką niesie e-book np. dla prawnika: zamiast przynoszenia do domu tysięcy dokumentów procesowych, może wszystko mieć w jednym czytniku. Ale w „Krzyżakach” to już nie działa. I żywot takich nośników ograniczony, i zapach nie ten.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny