Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Badacz żydowskich śladów

Z wykształcenia antropolog i lingwista, specjalizuje się w stosunkach polsko-żydowskich. Doktoryzował się w Oksfordzie, obecnie jest profesorem na Uniwersytecie w Birmingham, ale wykłada też gościnnie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jonathan Webber (ur. 1948 r.) jest członkiem rady doradczej Ośrodka Shoah w Manchesterze i współtwórcą stałej ekspozycji na temat Holocaustu w Imperial War Museum w Londynie. Wśród jego zainteresowań znajdują się m.in. studia muzealne i badania nad pozostałymi w południowej Polsce pomnikami żydowskimi.

W latach 1990–1993 był starszym pracownikiem naukowym w Ośrodku Badawczym Historii i Kultury Żydowskiej w Polsce. Od 1989 r. zasiada w Radzie Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich w Oksfordzie. Jest też dyrektorem brytyjsko-niemiecko-polskiego projektu poświęconego „Społeczeństwu cywilnemu i zmianom społecznym w Europie po Auschwitz”.

Jako członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej uczestniczył w licznych projektach we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Należał do honorowego komitetu międzynarodowej konferencji upamiętniającej 50. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Zwołał i przewodniczył czterem międzynarodowym konferencjom na temat przyszłości Auschwitz. Posiada ogromne doświadczenie jako wykładowca. Od 1979 r. jest redaktorem naczelnym „Journal of the Anthropological Society of Oxford” (Dziennik Oksfordzkiego Towarzystwa Antropologicznego).

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji