Nowy numer 2/2021 Archiwum

W górę serca!

Jan Trebunia-Tutka / Mirosław Kowalik, Góry w sercu, 4ever MUSIC 2010

Porywająca, mądra, rozpędzona, eklektyczna, wpadająca momentalnie w ucho. Długo mógłbym pisać o tej płytce. Zaśpiewana jest przez górali z krwi i kości, ale zagrana z taką lekkością i przebojowością, że łykną ją i ci, którzy nie są w stanie wysłuchać bez nervosolu dwóch korzennych utworów z Białego Dunajca.

To rozbujane, przebojowe piosenki w klimatach Raz Dwa Trzy. Nic dziwnego – Mirosław Kowalik, pomysłodawca projektu i autor większości tekstów i muzyki, jest na co dzień muzykiem tej znakomitej kapeli. To on – choć kontrabasista – gra na płycie pierwsze skrzypce. Czuję, że ta porywająca płyta zagości niebawem na dobre w wielu rozgłośniach. I to nie tylko ze względu na modę na góralszczyznę.

Jan Trebunia-Tutka (z kapeli, która ma na koncie już 20 albumów) zaśpiewał wraz z rodzinką kilkanaście piosenek „na śmierć i życie”. To troszkę taki muzyczny kurs filozofii po góralsku. Marcin Pospieszalski uszlachetnił je swymi aranżacyjnymi pomysłami, a meksykańskie bębny Thomasa Celisa Sancheza i bałkańska trąbka Eugeniu Didica dodały albumowi pikanterii.

Góry w sercu to pełna tęsknoty płyta o tym, jak zaufać Słowu, narodzić się na nowo, łapać chwilę na gorącym uczynku. „Oddaję ci Boże, co Twoje, a syćko jest Twoje” – śpiewa Trebunia. I co tu dużo gadać: to naprawdę świetny refren.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także