Nowy numer 18/2024 Archiwum

Kulisy historii

Filmy dokumentalne BBC cieszą się dobrą marką, a ich realizatorzy dysponują budżetem, o jakim nasi mogą jedynie marzyć. Czasem jednak sam budżet nie wystarczy.

Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy twórcy dokumentu idą na skróty; kiedy brakuje im pomysłu, jak wielokrotnie już przedstawiane wydarzenia historyczne pokazać w sposób atrakcyjny, a jednocześnie dodać coś nowego.

Dwa wydane przez Kino Świat albumy DVD, które właśnie znalazły się w księgarniach, zawierają dwupłytowe filmy i programy telewizyjne BBC poświęcone sylwetkom dwóch największych zbrodniarzy XX wieku. Nie są to produkcje najnowsze. I w obu nie zabrakło uproszczeń.

Pierwszy, Stalin. Korzenie terroru, zrealizowany w 2005 roku przedstawia całe życie i działalność dyktatora, ale koncentruje się przede wszystkim na latach młodości Stalina, a później na okolicznościach jego śmierci. Dokumentaliści dotarli do unikatowych zdjęć z okresu jego dzieciństwa i młodości, szczegółowo prześledzili jego życie osobiste i czynniki, które sprawiły, że stał się jednym z prominentnych działaczy bolszewickich. Natomiast mniej uwagi poświęcają jego dokonaniom z okresu, kiedy był już czerwonym carem Rosji.

W drugiej części skupiają się na tajemnicach związanych z jego śmiercią. Czy możliwe jest, że został zamordowany? Tę zagadkę stara się rozwiązać Simon Sebag Montefiore, brytyjski pisarz i historyk, autor bestsellera „Stalin. Dwór czerwonego cara”. Poszukuje on w Rosji odpowiedzi w dokumentach i rozmowach, najczęściej z dziećmi najbliższych towarzyszy dyktatora. Ciekawszy wydaje się drugi dwupłytowy album Hitler. Studium zbrodni.

Pierwsza część zrealizowanego w 2003 roku filmu poświęcona została dzieciństwu i młodości Hitlera. Brytyjscy dokumentaliści dotarli do wielu ciekawych materiałów ikonograficznych i filmowych z tego okresu. Druga przedstawia mało znane fakty dotyczące planowanej przez Brytyjczyków operacji Foxley, w której przewija się też wątek polski. Jej celem było dokonanie zamachu na Hitlera w jego siedzibie w Berghoff.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza