GN 3/2021 Archiwum

Plakat ma się dobrze

Prezentacji 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu towarzyszy ekspozycja prac jego jurorów. Uczniowie mogą zobaczyć i ocenić prace mistrzów.

Wauli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zaprezentowano plakaty wybitnych twórców współczesnej sztuki projektowania graficznego: Cao Fang z Chin, Alejandro Magallanesa z Meksyku, Finna Nygaarda z Danii, Guntera Rambowa z Niemiec oraz Moniki Zawadzki i Mariana Oslisly z Polski.

Odbywające się od 1966 roku Międzynarodowe Biennale Plakatu jest pierwszym na świecie przeglądem twórczości plakatowej artystów z różnych krajów. Jego założeniem jest odkrywanie talentów i prezentacja nowych środków wyrazu, jakie stosują plakaciści na świecie.

W każdej edycji konkursu jury powoływane jest z grona uznawanego za autorytety w dziedzinie plakatu. W tym roku w sześcioosobowej grupie jurorów znalazło się aż dwóch twórców z Polski – Marian Oslislo i Monika Zawadzki. Marian Oslislo jest grafikiem i projektantem, rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia w Pracowni Nowych Mediów. Monika Zawadzki to artystka wizualna. Realizuje projekty na granicy sztuki i socjologii, wykorzystując w tym celu symbole graficzne.

Oprócz głównej ekspozycji biennale w Muzeum Plakatu w Wilanowie, zainteresowani mogą w ramach tzw. imprez towarzyszących obejrzeć m.in. wystawę plakatu chińskiego, brazylijskiego oraz międzynarodowego projektu poświęconego alfabetowi Bułgarii: „The Letters of Bulgaria – Alphabet of Europe”. Ilość ekspozycji i rozmach przedsięwzięcia świadczy, że plakat ma się dziś dobrze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama