Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Kościół greckokatolicki w Polsce, Kazachstanie i Azji Środkowej przechodzi na kalendarz gregoriański

Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickeigo w Polsce, a także administrator apostolski dla wiernych Kościoła Greckokatolickiego w Kazachstanie i krajach Azji Środkowej postanowili o przejściu na kalendarz gregoriański w obchodzeniu świąt stałych z dniem 1 września 2023 r. Obchody Wielkanocy i wszystkich innych świąt ruchomych pozostają według kalendarza juliańskiego.

Odpowiednie dekrety podpisali abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, bp Władysław Juszczak, biskup wrocławsko-koszaliński, i bp Arkadiusz Trochanowski, biskup olsztyńsko-gdański a także administrator apostolski dla wiernych Kościoła Greckokatolickiego w Kazachstanie i krajach Azji Środkowej ks. Wasyl Howera.

W obydwu dokumentach powołano się na decyzję arcybiskupa większego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosława Szewczuka, a także głosy duchowieństwa i wiernych.

Dekret dotyczący terytorium Polski wszedł w życie 6 lutego i wiąże wszystkich duchownych, zakonników i wiernych na terenie archidiecezji przemysko-warszawskiej, diecezji wrocławsko-koszalińskiej i diecezji olsztyńsko-gdańskiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama