Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Skandalista Ivo P.

Ivo Pogorelić, Chopin, Beethoven, Scriabin, DVD 2009

Kto wie, jak potoczyłaby się kariera muzyczna Ivo Pogorelića, gdyby światowej sławy pianistka Martha Argerich – jurorka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie nie opuściła w 1980 roku z hukiem szeregów jury.

Powód? Argentyńska pianistka (jak zresztą wielu krytyków i sama warszawska publiczność) uznała Chorwata za pianistycznego geniusza, podczas gdy reszta jurorów nie dopuściła go do kolejnego etapu konkursu.

I choć pochodzący z Belgradu z chorwacko-serbskiej rodziny pianista zdobywał pierwsze nagrody na konkursach Casagrande w Terni (Włochy) i w Montrealu (1980), paradoksalnie największy rozgłos zyskał za sprawą nagrody, której… nie zdobył.

Niektórzy jurorzy łapali się za głowę, słysząc jak Pogorelić z punkową niemal zadziornością łamie wszelkie klasyczne schematy. „Chopin przewraca się w grobie!” – lamentowali. Inni cmokali z zachwytu.

Nic dziwnego że już po roku Pogorelić grał w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. Od tego czasu współpracował z największymi orkiestrami świata i podpisał kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon.
Na DVD zobaczymy i usłyszymy pianistę grającego m.in. sonatę, poloneza i preludium Fryderyka Chopina oraz dwie sonaty Beethovena.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji