Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Praga: Rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

W wygłoszonej po niemiecku homilii abp Graubner przypomniał, że od wielu miesięcy na zaproszenie papieża Franciszka staramy się w ramach procesu synodalnego spotykać w atmosferze otwartości na Ducha Świętego i uczyć się słuchania siebie nawzajem. Wyrażamy to, co boli wielu ludzi i co chcieliby zmienić we wspólnocie Kościoła. – Nie odkryliśmy jednak sensus fidei wierzących. Okazało się nawet, że wiele osób aktywnych w Kościele nie zna ani Biblii, ani nauczania Kościoła – analizował metropolita praski, wskazując, że w tej sytuacji trzeba słuchać głosu Boga i zadać sobie pytanie, co nam mówi Jezus, który założył wspólnotę Kościoła i zaprasza nas, byśmy byli jej częścią.

Zauważył, że w Europie przeżywamy rozmaite kryzysy, które są wynikiem bezprecedensowego dobrobytu w historii kontynentu, a który zajął dominujące miejsce w naszym życiu. Również chrześcijan nie ominęła tendencja do zbytniego skupienia się na sobie samych i poszanowaniu swoich praw. – W wielu przypadkach Bóg stał się dla nas zwykłą pomocą w realizacji naszych projektów i dążeniu do własnego szczęścia. Ci, którzy stwierdzili, że ta pomoc niewystarczająco im służyła, usunęli Go ze swej aktywności. Przestali na Niego liczyć. Zły przykład niektórych wiernych i skandale dotyczące księży potwierdziły im tę postawę. Obserwujemy to szczególnie u młodego pokolenia – wskazał abp Graubner.

Jego zdaniem musimy stwierdzić, że jako Kościół w Europie nie jesteśmy wystarczającym światłem dla społeczeństwa. Lekarstwem na ten problem nie jest jednak dostosowanie się do świata. Jedyną właściwą postawą jest przyjęcie zaproszenia Chrystusa do nawrócenia, czyli do nowego sposobu myślenia, co dziś może oznaczać zaprzestanie myślenia światowego, nienarzucanie własnej wizji, lecz przyjęcie spojrzenia Bożego. Konieczne jest ponowne odkrycie Ukrzyżowanego jako naszego ideału. Bez Niego bowiem Kościół nie może istnieć, ani się odnowić.

Przewodniczący czeskiego episkopatu podkreślił, że Bóg wymaga od nas „zmiany myślenia i działania: czynów bezinteresownej miłości wobec potrzebujących". Wymaga to odwagi „uwolnienia się z więzienia własnego ego, przeniesienia epicentrum swoich myśli z nas samych ku «Ty» Boga, nieszukania mądrości ludzkiej, lecz szaleństwa krzyża, odejścia od zamkniętej mentalności europejskiej i budowania społeczeństwa dobrobytu, które wielkodusznie i ze szczerą miłością służyłoby najuboższym tego świata, w tym cierpiącym na Ukrainie i i w biednej Afryce".

- Tylko wtedy sam Chrystus będzie świecił w nas i wtedy przyciągnie do siebie młode pokolenia i całe narody. Jeśli nie zaproponujemy im spotkania z Bogiem żyjącym w nas i wśród nas, wówczas nie mamy im nic do zaofiarowania. Jedynie Bóg może może ich zainspirować i ich przyciągnąć. Sprowadźmy do nich Boga – zakończył abp Graubner.

Europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne w Pradze składać się będzie z dwóch części. Pierwsza, od 5 do 9 lutego, to zgromadzenie kościelne z udziałem 200 osób: 156 delegatów z 39 konferencji episkopatów należących do Rady Konferencji Biskupich Europy – CCEE (z każdej z nich przyjechał przewodniczący konferencji oraz troje delegatów) oraz 44 osób zaproszonych przez CCEE (reprezentujących „rzeczywistości kościelne najbardziej reprezentatywne na szczeblu europejskim") i „delegatów braterskich" z innych wyznań chrześcijańskich. Ponadto kolejnych 390 delegatów (10 z każdej konferencji episkopatu) będzie mogło wziąć udział w obradach online. Drugą częścią zgromadzenia kontynentalnego, od 10 do 12 lutego, będzie spotkanie z udziałem wyłącznie przewodniczących konferencji episkopatów.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

Zgromadzenie kontynentalne współorganizują: CCEE, Czeska Konferencja Biskupia i archidiecezja praska.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama