Nowy numer 48/2020 Archiwum

Festiwal twoich korzeni

Zakończył się Festiwal „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu, niezwykła impreza, która miała w sobie coś ze święta i jarmarku.

Muzyka na koniec czasów i apokaliptyczne przepowiednie z końca pierwszego tysiąclecia w wykonaniu znakomitej grupy Sequentia, pieśni liturgiczne dawnej Rusi, Serbii i Rumunii, biesiadna liryka z czasów Karola Wielkiego, barokowa muzyka czeskich klasztorów, a na deser „Messe de Notre Dame” Guillaume de Machauta w wykonaniu ogromnego chóru festiwalowego, prowadzonego przez samego Marcela Pérèsa.

W tym roku na festiwalu w Jarosławiu nikt z 250 uczestników nie narzekał na brak wrażeń. Jarosław to impreza do tańca i do różańca. Od lat można tu usłyszeć i muzyczną śmietankę – wystarczy przejrzeć tegoroczny „spis lokatorów”: Sequentia (Niemcy), Sirin (Rosja) – na zdjęciu, Cantilena Antiqua (Włochy), Byzantion (Jassy) – i „naturszczyków”.

Jest i pierwsza liga występująca w salach koncertowych całego świata, i ci, którzy w zaciszu domów pielęgnują tradycyjny śpiew, który mają wyssany z mlekiem matki. – Podróżujemy tu w czasie i przestrzeni. Idąc wzdłuż korytarza, przechodzi się ze wschodniej, staroruskiej Europy z XV i XVI w., do zachodniego renesansu albo otacza cię rumuńska muzyka liturgiczna, która jest pomiędzy tymi dwoma światami – opowiadali uczestnicy festiwalu.

Prawdziwym wydarzeniem było wykonanie „Messe de Notre Dame” – najwcześniejszej nieanonimowej polifonicznej Mszy przygotowanej w trakcie cyklu 2. warsztatów. Prowadził je światowej sławy specjalista tego nurtu Marcel Pérès, szef Ensemble Organum. Festiwal zakończyła Msza. Jaka? Oczywiście gregoriańska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także