Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Zbigniew Rau: jesteśmy przekonani, że dojdzie do zgody Turcji na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO

Jesteśmy przekonani, że dojdzie do zgody Turcji na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO najpóźniej przed szczytem Sojuszu w Wilnie; gdyby tak się nie stało, będzie to porażka nie tylko wizerunkowa, ale także w kategoriach zaufania do Sojuszu jako całości - mówił w Sztokholmie szef MSZ Zbigniew Rau.

Polski minister spraw zagranicznych od czwartku przebywał z dwudniową, oficjalną wizytą w Szwecji.

Rau podkreślił w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z szefem szwedzkiej dyplomacji Tobiasem Billstroemem, że Polska od samego początku zdecydowanie wspiera proces przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO i była jednym z pierwszym państw, które ratyfikowało stosowne dokumenty.

Przeczytaj:  Szef MSZ Szwecji: Zbudowaliśmy strategiczne partnerstwo z Polską

Jak dodał, w relacjach z Turcją - która sprzeciwia się akcesji Szwecji - Polska wskazuje, że akcesja Szwecji i Finlandii ma kapitalne znaczenie dla wzmocnienia architektury bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego w czasie największego kryzysu od II wojny światowej.

"Jesteśmy przekonani, że dojdzie do tureckiej zgody na tę akcesję najpóźniej przed szczytem NATO w Wilnie. Gdyby tak się nie stało będzie to porażka nie tylko wizerunkowa, ale także w kategoriach zaufania do Sojuszu jako całości" - oświadczył Rau. Szczyt NATO w Wilnie odbędzie się w dniach 11-12 lipca.

Minister dodał, że jeśli chodzi o kwestię Węgier - które też nie wyraziły jeszcze zgody na rozszerzenie NATO - jest to zagadnienie "innego kalibru". Jak mówił, jest już data posiedzenie węgierskiego parlamentu, który ma się zająć kwestią zgody na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO.

Tobias Billstroem podziękował Polsce za wsparcie dla akcesji jego kraju i Finlandii do NATO. "To bardzo dużo dla nas znaczy" - podkreślił. Jak dodał, Rosja rażąco łamie prawo międzynarodowe i porządek bezpieczeństwa Europy. Zapewnił o szwedzkim wsparciu w postaci pakietów pomocowych i sprzętu dla Ukrainy.

Minister podkreślił też, że relacje polsko-szwedzkie są bardzo silne. "Jesteśmy dobrymi sąsiadami i mamy dawne więzi historyczne. Wielu szwedzkich obywateli jest pochodzenia polskiego i przyczyniają się do rozwoju szwedzkiego społeczeństwa" - zauważył.

"Zbudowaliśmy strategiczne partnerstwo z Polską, będziemy kontynuować rozwijanie współpracy bilateralnej, szczególnie w tak istotnych obszarach jak bezpieczeństwo w regionie, wsparcie dla Ukrainy, rozszerzanie UE, związki transatlantyckie" - powiedział szef szwedzkiej dyplomacji.

Dodał, że również we współpracy obu krajów ważne są obszary przemysłu zbrojnego i innowacji. Podziękował Polsce za wsparcie dla akcesji jego kraju i Finlandii do NATO. "To bardzo dużo dla nas znaczy" - podkreślił Billstroem.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama