Nowy numer 48/2020 Archiwum

Najbardziej znane okno w Polsce

Okno papieskie, Centrum JP2, Rhetos 2009

„W tym Rzymie nie tak łatwo być papieżem, ale w Krakowie – toby się już całkiem nie dało! Człowiek by ciągle musiał stać w oknie, a tu cały świat na głowie!”. Nieszablonowe rozmowy Jana Pawła II z młodymi ukazały się właśnie na płytach.

Czy ja się mogę o coś was zapytać? Czy to jest ładnie, jeżeli z jakiegoś miasta zginie obywatel, żeby go nie szukać przez osiem miesięcy? (Wybuch śmiechu. A potem gromki okrzyk: Niech żyje!). – Na szczęście się okazało, że ten obywatel żyje, tylko że w innym mieście. Jak żył tu, w tym swoim mieście, to nigdy po oknach nie chodził. I teraz drugie pytanie: Czy wy macie zamiar iść spać? (Nieee!!!!!).

To pierwsze zdania znakomitego krążka dokumentującego spotkania Jana Pawła II z młodzieżą w oknie krakowskiej rezydencji biskupiej przy Franciszkańskiej 3. Odbywały się one całkowicie poza oficjalnym protokołem, były nieformalną audiencją dla młodzieży. Nagrania pokazują jak na dłoni klucz do sukcesu Jana Pawła II: jego bezpośredniość, nieszablonowość i niezwykłe poczucie humoru. Nic dziwnego, że z każdą wizytą pod okno przybywało coraz więcej ludzi z różnych stron kraju. Spotkania zwykle zaczynały się ok. 21, w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

Klimat tych niecodziennych audiencji świetnie oddają już same tytuły dwupłytowego albumu: „I jeszcze coś wam muszę powiedzieć: że was chyba coś lubię”, „Co będzie, jak mi na kazaniu uśniecie? Idźcie spać!”, „Kardynale, puść Papieża!” czy „Pomimo starości, pomimo śmierci – młodość w Bogu”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także