Nowy numer 49/2020 Archiwum

Fale i semafory

Emiter, Daniel Odija, Linie północne, Sojusz 2009

Muzyka monotonna jak szum morza, nieobliczalna jak wiatr gnający po opustoszałych bałtyckich plażach, jednostajna jak zlewające się za brudną szybą pociągu stojące przy torach słupy i semafory. Linie północne – projekt muzyczny duetu Marcin Dymiter (kompozytor, gitarzysta, producent, lider nieodżałowanej Ewy Braun) i Daniel Odija (pisarz, dziennikarz, autor głośnego „Tartaku”).

– To braterstwo mentalne. Jesteśmy z tego samego miasta – Słupska. Proponujemy słowa i dźwięki, które pomagają nam w kontemplowaniu miejsca naszych narodzin, ujarzmianiu okrutnej siły czasu. Żywioły, przemiany i metafizyka codzienności mieszają się z dźwiękami niekończącej się północnej mantry. Są surowe jak linia brzegu. Blisko nam do gospel i bluesa z delty – opowiadają autorzy krążka.

Postrockowe, oszczędne, pełne przestrzeni i oddechu dźwięki wynurzają się i cichną. Jak fale. – Plaże są puste, a człowiek jest sam z morzem i kłującymi jak igły krzykami mew. Spróbujmy objąć morze i czas. Nie starczy nam ramion – Odija czyta na tle muzyki fragmenty swej niepublikowanej powieści „Komedia”. Stonowane utwory często przypominają muzyczno-literackie dokonania Świetlików. Szkoda, że na półkach sklepowych znajdziemy tak niewiele połączenia poezji ze współczesną, eksperymentalną muzyką.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama