Premier Izraela: rozważę przekazanie "Żelaznej Kopuły" Ukrainie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla CNN, że "z pewnością rozważy" przekazanie systemu obrony przeciwrakietowej "Żelazna Kopuła" Ukrainie. Dodał też, że Izrael podjął działania przeciwko irańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu zaopatrującemu Rosję.

Zapytany przez dziennikarza CNN Jake'a Tappera, czy Izrael jest gotowy do przekazania pomocy wojskowej Ukrainie, np. "Żelaznej Kopuły", Netanjahu stwierdził: "Cóż, z pewnością się temu przyglądam".
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

Dodał też, że - jak wcześniej podawały media - USA przekazały swoje zasoby amunicji artyleryjskiej w Izraelu Ukrainie. Zasugerował też, że Izrael zaatakował zakłady w Iranie produkujące broń na użytek Rosji.

"Szczerze mówiąc, Izrael także działa - w sposoby, których nie będę tu wyszczególniał - przeciwko irańskiej produkcji broni, która jest używana przeciwko Ukrainie" - powiedział premier.

Ujawnił też, że niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie, jeszcze jako lider opozycji w Izraelu, został nieoficjalnie poproszony o mediację w konflikcie, ale odmówił, by nie wchodzić w drogę ówczesnemu rządowi. Stwierdził też, że choć uważa konflikt za sprawę "monumentalnej wagi, od której zależy światowy pokój", to musi zająć się własnym podwórkiem.

"Działam [w polityce] wystarczająco długo, by wiedzieć, że musi nastać na to [negocjacje] właściwy czas i muszą powstać właściwe okoliczności" - dodał.

« 1 »