Nowy numer 17/2024 Archiwum

Do zobaczenia. I posłuchania

Grzegorz Turnau Do zobaczenia CD/ DVD Pomaton/ EMI 2009

Składanka, ale nie taka, do jakich przyzwyczaiła nas większość wykonawców. Zaskakuje zwłaszcza pierwszy z krążków, przeznaczony „do posłuchania”. To zbiór nieco zapomnianych piosenek Grzegorza Turnaua, które artysta postanowił wydobyć nie tylko z płyt, ale także z szuflad i archiwów. I dobrze, że to zrobił, bo inaczej nie poznalibyśmy tak świetnych utworów jak „Nowe wyzwolenie” do słów Witkacego, czy „Kliper, rufa, burta, szkwał” ze spektaklu „Przygody Sindbada Żeglarza”.

Drugi krążek, od którego wzięła tytuł całość wydawnictwa, przeznaczony jest Do zobaczenia. Ponieważ zawiera teledyski, siłą rzeczy jest czymś w rodzaju „the best of”. Ale kto z nas z przyjemnością nie przypomni sobie takich utworów jak „Cichosza”, „Między ciszą a ciszą”, „Bracka” czy „Natężenie świadomości”? Zwłaszcza że strona wizualna w niektórych przypadkach jest równie ciekawa jak piosenki.

Rarytas stanowią fragmenty koncertu „Kiedy ręce odpadną od wierszy”, poświęconego pamięci Zbigniewa Herberta. Koncert odbył się w 2004 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zaśpiewać Herberta nie jest łatwo – Turnauowi i przyjaciołom ta sztuka się udała, dlatego dobrze, że zostało to uwiecznione na płycie. Polecam z nadzieją, że tytuł albumu nie jest pożegnaniem.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego