13 rodzajów zła „z wnętrza człowieka”

Zło z wnętrza pochodzi. Mk 7,23a

Mk 7, 14-23

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego:

«Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»

Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o tę przypowieść. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.

I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Zło z wnętrza pochodzi.
Mk 7,23a

Ewangelia z komentarzem. 13 rodzajów zła „z wnętrza człowieka”
Gość Niedzielny

Jezus wymienia 13 rodzajów zła pochodzących „z wnętrza człowieka”: złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Jak ta lista wygląda dzisiaj? Co się zmieniło? W jakim punkcie jesteśmy?

Słowa „cudzołóstwo” w zasadzie się nie używa. „Nierząd” to neutralny streetworking. Na wyuzdaniu oparty jest niemały odsetek dzieł sztuki, kinematografii. Chciwość awansowała do rangi cnoty. Głupota i obelgi są czymś naturalnym w świecie internetu. Niektóre rodzaje zabójstw są w porzo („aborcja jest OK”), a przewrotności uczą na studiach marketingu. Pycha jak królowała, tak króluje, choć w nowych przebraniach.

Nie widać tego? „I wy tak niepojętni jesteście?” – pyta Jezus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Jerzy Szymik