Nowy numer 47/2020 Archiwum

Kunszt Kusza

Dawid Kusz OP, Witaj Maryjo Dominikański Ośrodek Liturgiczny 2009

Przed miesiącem pisałem, że Dominikański Ośrodek Liturgiczny pracuje pełną parą. Właśnie ukazała się kolejna płyta. Witaj Maryjo to drugi po świetnych „Pieśniach o nadziei” autorski album dominikanina Dawida Kusza.

O ile jednak poprzednie wydawnictwa ośrodka były znakomitym wzorcem dla wielu parafialnych scholi nad Wisłą, a repertuar z miejsca trafiał do lokalnych liturgii, o tyle najnowszy krążek dominikanina jest muzyką z innej – wyższej – półki.

To materiał, który równie dobrze sprawdziłby się w wielkich salach koncertowych. Dlaczego? Bo utwory są zakorzenione w chorale gregoriańskim oraz polifonii renesansu i baroku. – Byłem świadom, iż muzyka, która ma służyć celebrowaniu liturgii, podkreślać jej tajemnicę i sakralność, powinna być zanurzona w tradycji i czerpać z dawnych wzorców – wyjaśnia kompozytor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także