Nowy numer 44/2020 Archiwum

Sąd nad Budzyńskim

Armia, Der Prozess, Isound Studio 2009

„Ktoś musiał zrobić doniesienie na Tomasza B., bo, mimo że nic złego nie popełnił, został pewnego ranka po prostu aresztowany”. Ta parafraza pierwszego zdania słynnego „Procesu” Franza Kafki znakomicie oddaje klimat najnowszej płyty Armii. Jej lider wzywany jest na sąd. Mówi o tym, jak zwykle, wprost. Czuje się zewsząd osaczony, kroczy bardzo ciemną doliną. Zdobywa się na dramatyczny krzyk biblijnego Bartymeusza: „Ratuj mnie!”.

Po trzech latach od wydania płyty „Ultima Thule” kapela proponuje słuchaczom nowy materiał. Der Prozess jest kolejnym koncept-albumem w historii zespołu. Sześć utworów układa się w wyrafinowaną suitę, której twórcą jest gitarzysta Paweł Klimczak. To oryginalne skrzyżowanie hard core’u, drapieżnego punka, z klimatami współczesnej awangardowej muzyki poważnej. Usłyszymy i ścianę dźwięku, i baśniowe, rozpoznawalne na kilometr dźwięki waltorni Banana.

Płytę zamyka bonus w postaci utworu „Underground”, do nagrania którego zespół zaprosił tłum uczestników swego internetowego forum. Napisana przez Budzyńskiego piosenka brzmi jak za starych dobrych czasów „Niezwyciężonego”. My jesteśmy końcem świata – śpiewa lider Armii. – To poważny, mocny album na trudne czasy – opowiada. – Płyta równie „poważna, jak straszna”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także