Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mój przyjaciel Papież

Wanda Półtawska, Beskidzkie rekolekcje, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2009, s. 576

Kochana moja Dusiu! – pisał Papież do autorki Beskidzkich rekolekcji, którą nazywał swoją „siostrą”. Ta książka to dzieje niezwykłej przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich. Przede wszystkim zaś z Wandą Półtawską, lekarzem psychiatrą i cenioną specjalistką w zakresie spraw rodziny.

Nim jednak rozwinęła się ta piękna i czysta przyjaźń, Półtawska przeszła przez piekło obozu w Ravensbrück. Widziała tam upodlenie ludzi, choć spotkała się też z przejawami heroizmu. Po wojnie musiała na nowo postawić sobie pytanie o człowieka: „Czy nie jest tak, że jesteśmy wprawdzie zdolni do pewnych dobrych, nawet bohaterskich odruchów, ale poza tym tak słabi, że niezdolni do dobrego życia, szarpani w tę i ową stronę naszymi odruchami, nie mogąc ich w pełni opanować, niezdolni do pełnej wolności?”. Spowiedź w kościele Mariackim, a później kierownictwo duchowe i głęboka relacja z wielkim człowiekiem przyniosły jej odpowiedź. Jakże inna ona jest od tej, którą dają różne dwudziestowieczne filozofie i duża część literatury pięknej!

Książka składa się z zapisków, które Wanda Półtawska czyniła na polecenie swojego kierownika duchowego. Były to jakby „zadania domowe” – refleksje na temat tekstów rozważanych każdego dnia. Na marginesach tych zapisków ksiądz Wojtyła umieszczał swoje uwagi. Sporą część książki stanowi korespondencja między przyjaciółmi. W okresie „papieskim”, na prośbę Ojca Świętego, autorka sporządza dla niego opisy beskidzkiej przyrody. Składają się one na mistyczny poemat, w którym przez naturę przemawia do nas Stwórca.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego