Nowy numer 44/2020 Archiwum

Z powrotem do człowieka

Giovanni Reale, Karol Wojtyła. Pielgrzym Absolutu, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2008, s. 216

Mamy sporo książek typu „moje spotkanie z Papieżem”. Wciąż jednak brakuje opracowań, które idą w głąb. Książka Karol Wojtyła. Pielgrzym Absolutu wypełnia nieco ten brak. To znakomite streszczenie filozofii Papieża. Jej autor Giovanni Reale jest profesorem filozofii antycznej. Był też wieloletnim przyjacielem Jana Pawła II.

Pierwsza część książki poświęcona jest trzem ścieżkom, którymi podążała myśl Wojtyły. To sztuka, filozofia i religia. Reale uważa, że teksty filozoficzne Papieża są zrozumiałe w świetle encykliki „Fides et ratio”. Jan Paweł II broni tzw. rozumu metafizycznego. Myśl współczesna zanegowała klasyczne tematy filozofii, odrzuciła problematykę „wnętrza” rzeczywistości. Papież filozof wzywa filozofów, by powrócili do wielkich metafizycznych ambicji swoich poprzedników. Zachęca także, aby wiara i filozofia odbudowały jedność, broni także najgłębszych związków między kulturą a Ewangelią. Osią filozofii Wojtyły jest osoba ludzka.

Motto jego filozoficznego programu mogłoby brzmieć: „z powrotem do człowieka jako osoby”. Papieska „metafizyka osoby” osiąga swoje zwieńczenie w filozofii miłości. „Osoba spełnia się do końca tylko poprzez miłość”. Dotyczy to zarówno płaszczyzny indywidualnej człowieka, jak i życia społecznego. W drugiej części autor przeprowadza analizę ostatniej książki Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”, którą nazywa „małą sumą” filozoficzno-teologiczną Papieża. Reale pomaga odkryć i docenić zaplecze filozofii Jana Pawła II, która była owocem jego wiary, wiedzy filozoficznej i dialogu ze światem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama