Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pamięci lotników

Utraceni, lecz nie zapomniani…, Acte Préalable 2009

To już rok minął od tragicznej katastrofy lotniczej pod Mirosławcem, w której zginęło 20 żołnierzy Sił Powietrznych RP. Właśnie ich pamięci poświęcony jest album Utraceni, lecz nie zapomniani, pokonani nie w walce, lecz przez los, wydany z inicjatywy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Mirosławcu.

Na płycie znalazły się kompozycje mistrzów muzyki poważnej: Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Karola Szymanowskiego, Feliksa Nowowiejskiego, a także kilku innych, nieco mniej znanych, a również wybitnych kompozytorów. Wśród wykonawców warto podkreślić obecność m.in. światowej sławy Kwartetu Wilanów, zespołu smyczkowego o ponad 40-letniej już tradycji, który ma na swoim koncie ok. 30 krążków. Oprócz tego znakomici pianiści, chóry i orkiestry. Piękna muzyka w profesjonalnym wykonaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także