Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dotknąć świętości

Naród na każdym etapie dziejów potrzebuje miejsc, w których mógłby nieomal fizycznie dotknąć fenomenu własnej historii, dlatego w Warszawie powstaje Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego

Od kilku lat na Polach Wilanowskich wznoszona jest Świątynia Opatrzności Bożej, która jest formą realizacji zobowiązania, jakie podjął Sejm Wielki Czteroletni w 1792 r. Czynione w przeszłości próby wzniesienia tej świątyni, nie zakończyły się powodzeniem na skutek kolejnych dziejowych klęsk i kataklizmów. Dzisiaj jesteśmy blisko ukończenia dzieła, które będzie wotum narodu dla Opatrzności Bożej za wolną Polskę, Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia.

Nie tylko świątynia
Ta inicjatywa została wzbogacona przez powołanie do życia Centrum Opatrzności Bożej – nowoczesnej instytucji kultury. Zadaniem Centrum jest prowadzenie prac związanych z budową całego kompleksu: świątyni, Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Panteonu Wielkich Polaków, centrum edukacyjno-kulturalnego. Szczególne miejsce w tych planach zajmuje placówka muzealna, która ma być ośrodkiem upamiętniania roli Kościoła katolickiego w życiu narodu w poprzednim stuleciu oraz wyrazem wdzięczności i hołdu wobec kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. W ubiegłym tygodniu z inicjatywy metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza odbyło się w Warszawie spotkanie grupy ekspertów oraz członków zespołu muzealnego w sprawie ekspozycji muzealnej, która powstanie na terenie Centrum Opatrzności Bożej. Celem spotkania była wymiana opinii i akceptacja ogólnych założeń wystawowych. Eksperci wypowiedzieli się w sprawie ekspozycji głównej. Odbyła się również dyskusja m.in. nad szkieletem konstrukcji wystawienniczej, układem ekspozycji, selekcją tematyki wystawy.

Ekspozycja w kręgu
Muzeum umieszczone zostanie w kręgu, 26 metrów ponad nawą główną Świątyni Opatrzności Bożej. Dostać się tam będzie można czterema windami i dwiema klatkami schodowymi. Po zwiedzeniu będzie możliwość wyjścia na piękny taras z rozległym widokiem na Warszawę oraz wznoszącą się z tyłu kopułę świątyni. Główna ekspozycja zostanie umieszczona w pierścieniu o szerokości od 9 do 12,5 metra i wysokości od 4,5 do 6 metrów. Planuje się, że będzie to ok. 1600 mkw. ekspozycji zasadniczej, dwie sale multimedialne oraz sala seminaryjna. Projekt jest przygotowany przez ludzi z dużym doświadczeniem, którzy m.in. brali udział w realizacji Muzeum Powstania Warszawskiego, jak dyr. Joanna Bojarska oraz dr Dariusz Karłowicz, czy Łukasz Michalski, który prowadził tam dział edukacyjny. Placówka będzie korzystała z najnowszych osiągnięć sztuki wystawienniczej oraz doświadczeń najlepszych placówek tego typu w Polsce oraz na świecie. Dyrektorem projektu muzeum jest dr Paweł Skibiński, który współtworzył koncepcję Muzeum Historii Polski. Wśród ekspertów, których abp Kazimierz Nycz zaprosił do współpracy przy ocenie koncepcji muzeum, są m.in. profesorowie Rocco Buttiglione, Wojciech Roszkowski, Jan Żaryn oraz księża profesorowie Piotr Nitecki i Jerzy Lewandowski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się