GN 43/2020 Archiwum

Źródło wciąż bije!

Joszko Broda, Na Dunaj. Kolędy ze Wschodu, Metal Mind Productions 2008

Te kolędy mnie porwały. Nuci je non stop cała rodzinka. Nic dziwnego, najnowsza płyta Joszka Brody Na dunaj. Kolędy ze Wschodu to nowocześnie zaaranżowane ludowe pieśni Lubelszczyzny (ich oryginalne wersje nagrane lata temu przez naukowców w lubelskich wioskach usłyszymy również na płycie w formacie mp3!).

Porywają niezwykła rytmika, spotykana na przykład w Bułgarii czy Rumunii, oraz przepiękne, pachnące Wschodem melodie. Joszko Broda do nagrania zaprosił znakomitych muzyków: Wojciecha Waglewskiego, Marcina Pospieszalskiego, Piotra Żyżelewicza, Cezarego Paciorka i Węgra Róka Szabolcs. Kolędy śpiewają dzieci wybrane w czasie przesłuchań spośród tysięcy uczniów wiejskich szkół Lubelszczyzny. I to jak śpiewają! Czapki z głów…

„Na dunaj!” znaczy „do źródeł”. Brodzie się udało. Dokopał się. Ocalił od zapomnienia bezcenne skarby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także