Nowy numer 09/2024 Archiwum

Piosenki, które znamy

Wszystkie covery świata, 2 CD, Polskie Radio / EMI 2008

Najbardziej lubię piosenki, które znam – mówił Mamoń w „Rejsie”. Wygląda na to, że ostatnimi czasy piosenkarze wzięli sobie do serca te słowa. Płyty z nowymi wersjami znanych przebojów mnożą się jak grzyby po deszczu. Zazwyczaj są to albumy autorskie: Raz, Dwa, Trzy śpiewa Młynarskiego, Banaszak – Koftę, Kazik – Grześkowiaka…

Wszystkie covery świata to podwójny album składankowy, na którym współcześni artyści wykonują utwory swoich o dwie lub trzy dekady starszych kolegów. Na pierwszej z płyt, zatytułowanej „Z kraju”, znalazła się klasyka polskiej muzyki rozrywkowej lat 80. – od Siekiery po Papa Dance.

Krążek jest bardzo nierówny, np. weselno- biesiadne „Daj mi tę noc” zyskuje w soulowo-dance’owej aranżacji, ale już taka „Szklana pogoda” w nowej wersji zakrawa na profanację. Druga płyta, „Ze świata”, niestety rozczarowuje przypadkowością wyboru piosenek.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego